Bojíte se toho, že druhá strana sporu bude na mediaci lhát? A že kvůli tomu bude celý proces naprosto k ničemu? Zjistěte, jaké techniky mediátor používá, aby tomu zabránil.
Je možné na mediaci lhát?
Lidé si pod pojmem mediace často představují jen další příležitost pro konflikt. Myslí si, že pomyslně vyhraje ten, kdo umí lépe manipulovat a přesvědčovat. Pravdou ale zůstává, že mediace je ve skutečnosti prostorem pro dialog, porozumění a hledání společných řešení.
V rámci mediace mediátor pomáhá stranám konfliktu docílit efektivnější komunikace a najít řešení, které bude vyhovovat všem zúčastněným. V mediaci neexistuje vítěz nebo naopak poražený. Buď klienti během mediace k oboustranně přijatelné dohodě dojdou, nebo nikoliv.
TIP: Pusťte se do studia mediace a naučte se používat jednotlivé mediační techniky.
Mediátor není soudce
Někteří lidé se domnívají, že mediátor bude během mediace stranit tomu druhému. A že se nechá ovlivnit jedním z účastníků. Pravdou ale zůstává, že mediátor není soudce. A není to ani terapeut. Jedná se spíše o průvodce procesem komunikace a řešení problémů. Mediátor nerozhoduje o tom, kdo má a nemá pravdu. Jeho úkolem je vytvořit prostor, ve kterém budou moct všichni účastníci bezpečně vyjádřit své potřeby, pocity a zájmy.
Jak mediátor zabraňuje lžím
Pokud jedna ze stran konfliktu vědomě manipuluje nebo lže, má mediátor několik mechanismů, které mu s tímto problémem mohou pomoct.
Předně je potřeba používat přímou komunikaci. V mediaci jsou zpravidla přítomny obě strany konfliktu a všichni účastníci tedy mohou slyšet, co říká ten druhý a reagovat na to.
Mediátor může jednotlivým stranám konfliktu klást otázky, jejichž prostřednictvím pomůže objasnit situaci.
Pokud jedna strana vnímá, že ta druhá lže a nelze dosáhnout férové dohody, může být mediace kdykoliv ukončena.
Pamatujte také na to, že i když někdo může lhát o konkrétních faktech, jeho základní potřeby a zájmy jsou obvykle pravdivé.
Více informací ze světa mediace najdete na www.kurzymediace.cz.