Nakupujete investiční zlato? Možná zbytečně vyhazujete peníze z okna!

Fyzické držení zlata je v Čechách jednou z nejoblíbenějších forem investic. Není se čemu divit. Přece jen se jedná o jednoduché, blbuvzdorné a výkonné zhodnocení vložených financí. Stále jsme však v Čechách, a přesně proto musíme počítat s určitými specifiky trhu. Jakými?

Nevyrábíme si vlastní zlato

Žádná česká mincovna investiční zlato ve formě zlatých cihel nevyrábí. Mezi producenty světově uznávaných zlatých cihliček nepatří ani žádná slovenská mincovna. Co to znamená? Všechny zlaté slitky/cihly se k nám musí dovážet ze zahraničí.

Drtivá většina z nich putuje ze švýcarských rafinérií, konkrétně z Argor-Heraeus. Během procesu přepravy se samozřejmě vystřídá celá řada subjektů, přičemž každý z nich si utrhne svůj kus koláče. Ve výsledku tedy nakupujeme zlato o něco dráž než naši sousedé.

Jen v naší malé zemi se cenové rozpětí mezi jednotlivými obchodníky pohybuje v řádech 10 %. Bavíme se o naprosto totožném slitku se stejnou hmotností i původem. Z toho důvodu vám nestačí pouze sledovat vývoj žlutého kovu na mezinárodní burze. Musíte si zároveň hlídat rozdílné nabídky obchodů.

K této problematice se vyjádřili dokonce i majitelé jednoho z největších obchodů v tomto oboru, Zlate-mince.cz. Ti věří, že by cena zlata měla být v rámci jedné země všude stejná. Právě v tomto e-shopu pořídíte slitky za jedny z nejnižších cen na celém trhu.

Dejte své investici smysl

Co udělá z dlouhodobého hlediska 10% rozdíl? Odpověď nám poskytnou dostupné internetové grafy hodnoty žlutého kovu.

Jen za poslední rok vzrostla cena zlata o 14,5 % (takže překonala inflaci). Nyní si od této hodnoty odečtěte 10 % a nezbyde vám téměř nic.

Za posledních osmnáct let vzrostla cena zlata o 400 %. Tady už musíte vzít v potaz počet jednotlivých transakcí. Za tak dlouhou dobu přikoupíte klidně i stokrát (pokud nakupujete menší slitky, dostanete se na dané číslo jako nic). Ve výsledku se tedy bavíme o ztrátě/zisku několika desítek až stovek tisíc korun.

Co z toho plyne? V žádném případě nepodceňujte výběr správného obchodníka. Jde o vaše peníze a budoucí zajištění.

Zlato přináší bezpečí

Žlutý kov je už po generace právem považovaný za jednu z nejbezpečnějších investic vůbec. Oproti všemožným akciím, ETF, dluhopisům a kryptoměnám totiž nemá tendence podléhat hlubokým propadům.

Tato vlastnost se plně projeví hlavně v dobách ekonomických krizí. Těch během dekád přichází více, než byste vůbec čekali. Právě v časech válek, pandemií, inflace, krachů bank i znárodňování padají burzy strmě dolů (klidně o 30–50 %). Poté jim trvá řadu let, než se opět vyšplhají na původní hodnotu.

Zlato se chová přesně opačně. Když přijde krize, jeho cena začne velmi rychle růst. Poté jej stačí pouze prodat (zájemce najdete vždy) a máte zajištěné finance pro přežití jakýchkoliv potíží. Statistiky dokázaly, že žlutý kov se takto chová v osmi z deseti případů.

A jak je to vlastně s budoucností žlutého kovu? Jeho zásoby postupem let pomalu, ale jistě ubývají. Poptávka naopak roste. Ve velkém jej nakupují průmyslová odvětví, velké banky i státy. V menší míře zase miliony investorů po celém světě, kteří jej používají jako univerzální platidlo a prostředek k zhodnocení financí.

Osvobození od DPH i daně z příjmu

Patříte mezi lidi, kteří opravdu neradi odevzdávají peníze státu? Není se čemu divit. Právě vás potěší osvobození zlata od DPH. Chystáte-li zpětný odprodej, vyhnete se dokonce i dani z příjmu. Nemusíte přitom řešit žádný časový test ani limity, jako to bývá u akcií, kryptoměn a podobně. Nemusíte tak odevzdávat své těžce vydělané peníze.  

Exit mobile version