I když to ještě zpočátku roku vypadalo, že na energiích v letošním roce ušetříme, nejspíš je pravdou opak. Podle odborníků se ceny energií už nevrátí tam, kde byly před krizí. Co nás ale nyní skutečně čeká? Budeme si za elektřinu připlácet, nebo lze očekávat alespoň postupné klesání? A má vůbec smysl ceny energií fixovat, nebo je lepší sledovat situaci na trhu a vyčkávat?
Energie v Česku v režii EU
I když jsou u nás dominantní uhelné a jaderné elektrárny, z evropského pohledu přestávají být v módě. Podle závěrů, na kterých se usnesla OSN, je viníkem současné klimatické změny především fosilní průmysl. To znamená, že pokud spalujeme uhlí, zemní plyn nebo naftu, dostávají se do vzduchu látky, které planetu prokazatelně oteplují. Podle expertů mohou být na vině i stále přibývající přírodní katastrofy.
Politici se tudíž dohodli, že sníží emise oxidu uhličitého tak, aby průměrná teplota na Zemi nestoupla o více než 2 °C oproti době před průmyslovou revolucí. Evropská unie tedy začala získávat elektřinu zejména z obnovitelných zdrojů. Patří sem vítr, voda, slunce či bioplyn. EU tak čím dál tím více potlačuje fosilní spalovny a prosazuje obnovitelné zdroje.
Drahé emisní povolenky
Aby bylo možné elektřinu vyrobit tak jako doposud, je nutné mít emisní povolenky. Zjednodušeně řečeno musí elektrárna zaplatit ekologickou daň za to, že energii vyrábí. Emisní povolenka je vlastně jakýsi druh cenného papíru, se kterým se obchoduje na Evropské energetické burze. Tuna oxidu uhličitého přitom raketově vzrostla z necelých 10 € na zhruba 80 €.
Aby uhelná elektrárna vyrobila 1 MWh elektřiny, vypustí do vzduchu 1 tunu CO2. Plynová energie vypustí asi 560 kg CO2. Jaderné reaktory či obnovitelné zdroje nemají žádné provozní emise CO2. Podle vývoje trhu s energiemi je podle odborníků jasná vidina toho, že výrobci nebudou ochotní prodávat za nižší ceny. I když jsme nyní svědky klesání cen energií, ve druhé půli roku by tomu mohlo být jinak.
Energie v České republice
Převážnou většinu elektrické energie vyrábí v Česku společnost ČEZ. V celé Evropské unii však funguje propojený elektrárenský trh, tudíž cena vzniká na mezinárodním poli. Přičemž dlouhodobé kontrakty se uzavírají na velkoobchodních burzách. Podle nich sice ceny energií budou klesat, avšak konečný spotřebitel si ve výsledku naopak připlatí.
Viníka hledejme v poplatcích. Připlatíme si za distribuci, zvyšuje se i poplatek za systémové služby, příspěvky na obnovitelné zdroje a počítejte s nárůstem cen distribuční složky. Podobně to platí jak pro elektřinu, tak i pro plyn. I když výsledná cena plynu má, podle expertů, větší tendence ve výsledku klesat. Jestli si nejste jistí dodavatelem a uvažujete o změně, můžete využít internetové srovnávače, případně se můžete domluvit se současným dodavatelem energií na úpravě tarifu.
Tlak na obnovitelné zdroje
Cena energií se skládá z obchodní složky, kterou určují dodavatelé, a ovlivňuje ji i cena odebírané energie na trhu a regulovaná část, kterou spravuje stát. Právě regulovaná složka tvoří asi 40 % konečné ceny u elektřiny, u plynu je to zhruba polovina. A právě poplatek za obnovitelné zdroje je součástí regulované složky. Ten víc než rok hradil stát, ale nyní se opět vrátil na faktury odběratelů.
Je nutné počítat s tím, že poplatek za obnovitelné zdroje je položka, která bude nadále postupně narůstat. Souvisí totiž právě s financováním přeměny energetiky, která má být v blízké budoucnosti založená na nefosilních zdrojích. Zatímco loni jsme zaplatili díky státním dotacím zhruba 9 000 Kč/MWh, letos to bude asi 10 100 Kč/MWh. Na cenu běžnou v roce 2021, tedy 6 000 Kč/ MWh, se již podle odborníků s největší pravděpodobností nedostaneme.

Zrádná fixace energií
Jestliže nemáte zafixovanou smlouvu od svého dodavatele energií, můžete se s ním domluvit na zafixování současných cen. Otázkou však je, zda je tento krok výhodný, či nikoliv. Fixovaný tarif má totiž předem stanovenou cenu, a to po celou dobu trvání smlouvy. Fixací vám dodavatel vlastně garantuje neměnnou cenu energií.
- Výhody fixaceFixace energií má výhody i nevýhody. Obojí je nutné zvážit předtím, než se k fixaci zavážeme. Nespornou výhodou je to, že se během trvání fixace nemusíte starat o vývoj cen energií. Platíte stále stejnou cenu. Tudíž každý měsíc přesně víte, s jakým výdajem počítat, a snadno tomu přizpůsobíte svůj rozpočet. Fixace energií je samozřejmě výhodná především v době, kdy je cena energií nízká. Je to ochrana před zvyšováním cen.
- Nevýhody fixaceFixování cen energií se obvykle provádí na dobu jednoho roku až tří let. Může se stát, že během této doby ceny energií klesnou, a vy budete litovat toho, že fixaci máte. Vypovědět smlouvu v takovou chvíli je pak velice obtížné. Jde to, ale počítejte i s velkou pokutou. Dodavatel si vás tím po dobu fixace jistí a podmínky nastaví pochopitelně takové, že se vám nevyplatí dávat výpověď a odejít ke konkurenci.Zároveň si musíte ohlídat dobu konce fixace. Ze zákona je třeba 30 dní před ukončením smlouvy dodavatele upozornit, že již nechcete jeho služby využívat. Pokud to neuděláte, smlouva se automaticky prodlouží. A cena energií tak může raketově vzrůst.Jestliže s vyšší cenou nepočítáte a nemáte v rozpočtu potřebné finance, může vám situaci vyřešit nebankovní půjčka, ale rozhodně musíte stav okamžitě řešit. Taková půjčka je akutní, nikoliv dlouhodobé řešení.
Ideální řešení energií v bytě či domě
Zdražování energií má na svědomí pandemie, válečný konflikt na Ukrajině, odstavování jaderných elektráren ve střední Evropě i nárůst cen emisních povolenek, které tvoří dvě třetiny cen energií. Mnoho lidí, především majitelé větších rodinných domů, se tak poslední roky dostává do finančních problémů. Krátkodobým řešením může být například tato půjčka:https://razdvapujcka.cz/pujcka-online. Ovšem dlouhodobě je nutné najít řešení, díky kterému výsledná cena energií klesne.
Možným řešením může být například fotovoltaika, tepelné čerpadlo, plynový kondenzační kotel nebo třeba kotel na biomasu. Která varianta bude nejlepší právě pro vás, nelze všeobecně jednoznačně uvést. Rozhodně je dobrým řešením poradit se s odbornou firmou, která se alternativami zabývá. Poté je možné řešit i případné dotace.
https://elmag.cz/moskevske-muzeum-otevrelo-vystavu-venovanou-nato-navstevnici-hovori-o-propagande/
https://s-bydleni.cz/natirame-fasady-novostaveb-i-historickych-budov/
https://2minuty.cz/cestujeme-na-maledivy-tipy-a-rady-pro-dokonalou-dovolenou/