I když je léčba rakoviny v Česku na vysoké úrovni, nemocných stále přibývá. Proč tomu tak je? Jedním z důvodů je stárnutí populace, ale také to, že mnozí často podceňují preventivní lékařské prohlídky.
Rakovina je v Česku druhou nejčastější příčinou úmrtí, hned po srdečních nemocech. Každý rok je zhoubný nádor diagnostikován více než 87 000 pacientům a 27 000 onkologických pacientů každoročně na tuto nemoc umírá. Počet pacientů s karcinomem bude s největší pravděpodobností narůstat. Kromě stárnoucí populace jsou důvodem i špatné životní návyky a nedostatečná prevence.
Neveselé světové prvenství
Celkově se nádorová onemocnění podílí na 27 % všech úmrtí v Česku. Ženy jsou podle statistiky nejvíce ohrožené rakovinou prsu, muži zase bojují s rakovinou prostaty a varlat.
Světové prvenství držíme ve výskytu zhoubných nádorů ledvin a močových cest. Mezi další častá onemocnění patří karcinom plic, u kterého počet nemocných stoupá zejména u mladších žen kuřaček. Kuřáci tvoří 70 % pacientů s rakovinou plic a ve skupině nádorových onemocnění tvoří největší zastoupení ve smrtelnosti. Podstatnou roli podle lékařů hraje i věk. Čím jste starší, tím vyšší riziko hrozí, že vás rakovina zasáhne. Existují ale druhy nádorů, které postihují pouze děti nebo se objevují i v mladém věku. Svůj podíl může mít také genetika, zejména pokud se v rodině onemocnění karcinomem vyskytuje.
Češi by měli zpestřit jídelníček
Nedostatek pohybu, nadváha, nepřiměřený stres, kouření i nadměrné popíjení alkoholu se řadí mezi rizikové faktory. Česko drží také světové prvenství ve výskytu rakoviny konečníku a tlustého střeva, a to u žen i mužů. Ročně lékaři diagnostikují 8 000 nových případů. Na vině je špatná skladba jídelníčku, v němž často chybí vitaminy a vláknina, převažují naopak tučná, smažená jídla, uzeniny a přemíra alkoholu.
Protonová radioterapie
Protonová radioterapie je účinná, přesná a šetrná léčba rakoviny s minimálními vedlejšími účinky. Díky přesnému zacílení protonového paprsku přímo do nádoru se výrazně snižuje riziko vzniku nežádoucích účinků. Tím dává protonová léčba šanci žít kvalitní život i po léčbě rakoviny. Protonová radioterapie je vhodná pro léčbu rakoviny prsu, prostaty, plic, hlavy a krku, vybraných orgánů zažívacího traktu a jater, centrální nervové soustavy, maligních lymfomů a některých druhů rakoviny u dětí.
Dopřejte tělu to, na co má chuť
Životní styl v průběhu onkologické léčby si možná někteří spojují s konzumací výhradně zdravých potravin a vyhýbání se všemu potencionálně nezdravému. Pozor, toto nemusí platit vždy! Pacienti by měli jíst to, na co mají chuť, poslouchat své tělo. Jíst to, co velí chutě, důvěřovat svému tělu a nestresovat se navíc tím, že budou konzumovat něco, co jim nechutná, nebo na to zrovna nemají chuť.
Důležité je také dodržovat pitný režim, chodit co nejčastěji ven (ale jen, pokud je nálada a síla), spát, když tělo žádá o spánek, ale také třeba kdykoliv plakat a nezadržovat emoce v sobě. Když padají vlasy, je dobré se na to do jisté míry připravit a aspoň se podívat, kde je prodejna paruk. Dobré je také naučit se ošetřovat pokožku, která v průběhu léčby trpí. Například v Protonovém centru každý pacient absolvuje před začátkem léčby sezení s vyškolenou sestřičkou, která vysvětlí, jak se o kůži správně starat a jaké si koupit přípravky. Je nabídnuta i pravidelná týdenní kontrola pokožky.
Prevence může zachránit život
Muži, ale i ženy by měli po padesátce absolvovat každé dva roky vyšetření tlustého střeva a konečníku. Podle průzkumu farmaceutické firmy Sanofi a agentury Millward Brown ale celá čtvrtina mužů na tuto prohlídku k lékaři nedorazí. A myslet by měli i na vyšetření prostaty. Jen 26 % mužů dochází na preventivní vyšetření, které může odhalit alespoň nějaký druh rakoviny. Češky jsou přitom až dvakrát zodpovědnější než Češi. Onkologickou prohlídku absolvuje více než polovina žen alespoň jednou za rok.
Protonové centrum úspěšně léčí rakovinu už jedenáct let
Protonové centrum v Praze patří ve svém oboru ke světové špičce. Jeho prosklenou a jednoduše řešenou budovu míjí při cestě po magistrále řada z nás – působí vlastně celkem nenápadně. Už celou dekádu ale zásadním způsobem přispívá k léčbě nádorových onemocnění. Využívá k tomu jednu z nejperspektivnějších metod 21. století – protonovou terapii. A z dlouhého seznamu úspěchů stojí za zmínku přinejmenším jeden klíčový údaj. Léčbou, která je bezpečná a ověřená, tu prošlo již 11 000 onkologických pacientů.
Největších úspěchů se Protonovému centru daří dosahovat v léčbě karcinomu prostaty v tzv. krátkém režimu. Právě v léčbě rakoviny prostaty má v celosvětovém srovnání nejlepší výsledky na největším souboru pacientů. Od roku 2012, kdy bylo centrum otevřeno, se v něm léčilo přes 3 000 pacientů s touto diagnózou. Protonová léčba má vysokou účinnost — dokáže úspěšně vyléčit až 97 % pacientů s karcinomem prostaty nízkého rizika a více než 90 % pacientů se středně rizikovými nádory prostaty.
„Když jsme před deseti lety začínali, bylo podobných center na světě třicet a všechna ozařovala v módu pasivního rozptylu. To byla ta základní modalita, která umožňovala léčit poměrně malé a symetrické nádory,“ říká ředitel zdravotního úseku doc. MUDr. Jiří Kubeš. Tužkové skenování podle jeho slov otevřelo obrovský prostor k léčbě velkých, složitě tvarovaných nebo hůře dostupných nádorů. „Obecně se protonová radioterapie přesunula z určité třešničky na dortu do polohy standardního postupu, který je v mnoha situacích velmi prospěšný. Množství lidí, kterým dnes dokážeme smysluplně pomoci, se z mého pohledu zdesetinásobilo.“
Úspěšnost a přínos protonové terapie potvrzuje kromě počtu spokojených pacientů také skutečnost, že je hrazena všemi českými zdravotními pojišťovnami. Ovšem pro pomoc sem přicházejí i pacienti ze zahraničí. Protonové centrum v Praze má totiž skvělé renomé po celém světě a s léčbou některých vybraných diagnóz má vůbec největší zkušenosti.
„Asi nebudu daleko do pravdy, když řeknu, že máme nejvíce pacientů na světě léčených touto technikou,“ upozorňuje docent Kubeš a dodává: „A když máte něčeho nejvíc na světě, tak s tím máte největší zkušenost. Tady u nás kombinujeme technologii, kterou máme k dispozici, se znalostmi, které jsme za těch deset let získali, a personálem, který je kvalitní po všech stránkách. A to od fyziků přes lékaře až po radiologické asistenty a další. Co je podle mě také důležité, je to, že přístup celé naší kliniky k pacientům je mimořádně vstřícný.“
https://receptarprimanapadu.cz/zeleninove-menu/
https://receptarnapadu.cz/top-10-rostlin-pro-minimalisticke-zahrady/
https://bydlet.eu/sverazny-skromny-domek-na-prudkem-svahu-si-nutne-zadal-kreativni-reseni/