Uzení jakožto způsob prodloužení trvanlivosti potravin

Pokud přemýšlíte, jak dlouhodobě uchovat maso nebo sýry, a nechcete se uchylovat k jejich zamrazování, může být pro vás ideální variantou si potraviny zaudit. Jak na to?

Asi každý již někdy natrefil na výrobky připravované vyuzením – ať už například v obchodě, na farmářských trzích nebo jiných společenských akcích. O co vlastně jde?

Uzené potraviny (zejména pak maso a sýry) disponují oproti tepelně neupraveným výrobkům výrazně delší dobou trvanlivosti – neplatí to však automaticky, a samotné uzení je třeba provést tak, abyste dosáhli co nejlepšího výsledku.

Jak funguje uzení

Princip uzení potravin není nikterak složitý – potřebujete pouze zdroj tepla, resp. kouře, který zpravidla vzniká spalováním dřeva či paliv na bázi dřeva. Kouř o definované teplotě je následně odváděn do samotné udící komory, kde je mu vystaveno maso, sýry nebo jiné výrobky, které se tímto způsobem vyudí.

V závislosti na teplotě kouře pak rozlišujeme uzení studeným, teplým či dokonce horkým vzduchem. Od použité techniky se pak odlišují jednotlivé druhy udíren či další zpracování zauzených potravin.

Udírnu si postavíte i doma

Pro uzení jsou velmi oblíbené dřevěné udírny, jelikož právě nádech dřeva může potravinám dodat naprosto jedinečnou chuť. Můžete však narazit i kovová zařízení, která jsou technologicky mnohem lépe regulovatelná, a dosahují tak maximálního výkonu.

Samotné uzení není nijak náročné na provedení, a i u vás doma si můžete pořídit například dřevěnou zahradní udírnu, která vás nevyjde nijak draho a není ani náročné ji zprovoznit. Koupit se tak dají kompletní sestavené udírny, pro které stačí najít vhodné místo, a můžete se vesele pustit do zpracovávání vašich potravin.

Pokud jste navíc trochu zruční, tím lépe – zahradní udírnu s topeništěm si totiž můžete sestavit i sami. Stačí jen mít na paměti to, abyste do udírny vháněli pouze kouř, a nikoliv žár, a měli také efektivně vyřešené proudění vzduchu. Zahradní udírnu tak může mít doma opravdu prakticky každý.

Jak uzením prodloužit trvanlivost potravin?

Abyste dosáhli co nejdelší trvanlivosti surovin, je třeba dbát na několik parametrů. Nejlepších výsledků tak dosáhnete, pokud k uzení využijete kouř o nízké teplotě (okolo 25 °C). Přestože se jedná o poměrně zdlouhavý proces, získáte tak maso a mléčné výrobky, které vám mohou vydržet i měsíce.

K tomu se hodí využít například klasickou dřevěnou udírnu. Uzení studeným kouřem je ideální pro klobásy či salámy, které není třeba dále tepelně zpracovávat. Právě tyto potraviny vám tak vydrží nejdéle.

Jak uzené výrobky uchovávat?

I přes to, že projdou potraviny udícím procesem, nejsou okamžitě odolné vůči vnějším vlivům. I zauzené výrobky proto skladujte ideálně při teplotách okolo 4 °C. V případě vysušených salámů může být teplota klidně vyšší (až okolo 20 °C), místnost však musí být dobře větraná, aby se zamezilo vzniku plísní.

Nejnovější články

Další články autora