Podle čeho vybírat elektroskútr

Elektrický skútr již dávno není výsadou cestování pouze ve městě, může se z něj stát také spolehlivý společník na delší vzdálenosti. Jak však vybrat ten nejlepší elektroskútr a na co si dát pozor?

Proč si pořídit elektroskútr?

Elektroskútry nabývají v posledních letech více a více na popularitě. Není se taky čemu divit – ve porovnání se skútry s běžnými motory jsou v mnoha aspektech na stejné úrovní a v řadě parametrů pak konvenční motory hravě předčí. V čem tedy spočívají ty největší výhody?

Výhody elektrického skútru

Ekologie

Jedním z řady benefitů elektroskútru je zejména jeho téměř zanedbatelná zátěž pro životní prostředí. Elektrické skútry totiž neprodukují žádné emise, a jejich provoz je tak v porovnání s benzínovými skútry mnohem ekologičtější. Podobně pak není třeba v motocyklech vyměňovat olej, který při likvidaci taktéž komplikuje nakládání s odpady.

Ekonomie

V dnešní době již neplatí, že elektromobily musí být zákonitě dražší na pořízení oproti běžnými palivy poháněným strojům, a u skútrů toto pravidlo platí dvojnásob. Pořizovací ceny solidních strojů se pohybují okolo hranice 30 000 Kč např. na Motoe.cz.

Navíc můžete brát v potaz fakt, že provoz takového stroje vás díky nízké spotřebě elektrické energie vyjde velmi levně – za dojezd 100 km elektroskútr „sežere“ zhruba 15 korun.

Mobilita

Modely elektrických skútrů vybavených Li ion bateriemi disponují překvapivě nízkou provozní hmotností. Díky tomu jsou velmi snadno ovladatelné a manévrovatelné i v úzkých uličkách, kam by se běžná motorka neměla šanci dostat. S tím také souvisí mnohem širší možnosti parkování či uložení skútru například doma ve sklepě.

Údržba

S ohledem na to, že elektromotor není třeba nějakým způsobem revidovat, doplňovat provozní kapaliny apod. bude vaší jedinou starostí nabíjení baterie. K tomu vám bude stačit obyčejná 230V zásuvka, přičemž plného dobití dosáhnete v řádu hodin.

Výběr elektroskútru aneb jaké parametry sledovat?

Výkon

Sílu elektromotoru budete řešit především v případě jízdy náročnějším terénem. Na běžnou městskou jízdu si vystačíte s výkony do 500 W, v případě pravidelných delších cest se pak vyplatí sáhnout mezi modely s výkonem nad 1500 W.

Rychlost

Od výkonu se pak odvíjí i maximální rychlost vozidla, která se pohybuje mezi 25 a 45 km/h, u výkonnějších strojů se však dostanete bez problémů i ke stovce. Je však otázkou, zda takový výkon opravdu efektivně využijete.

Výdrž baterie

Klíčovým parametrem je pak samotný akumulátor, jehož kapacita udává mimo jiné dojezdovou vzdálenost skútru, délku nabíjení či celkovou hmotnost stroje. Některé elektroskútry umožňují připojení druhé baterie v případě, že se vám ta první během jízdy vybije.

To může být praktické zejména při delších trasách. U dojezdové vzdálenosti platí, že se v průměru pohybuje mezi 30 a 80 km. Praktické pokyny pro údržbu baterie najdete zde.

Další faktory

Kromě výše zmíněných faktorů je dobré sledovat i další vlastnosti elektroskútru, například nosnost, kvalitu celkového provedení či další přídavné funkce. Ve finále však jistě najdete takový stroj, který vaše požadavky splňuje, a budete se tak těšit z levného a spolehlivého dopravního prostředku pro vaše cesty.

Nejnovější články

Hand made výrobky, kterými si můžete zpestřit vaši domácnost

Každá z nás si chce domácnost zpestřit. V tomto období prohlížíme různé internetové stránky a uvažujeme nad koupí nových dekorací a bytového textilu. Kdy...

Další články autora