Co na pálení žáhy, aby se vám ulevilo a cítili jste se zase fit?

Tu a tam může pálení žáhy postihnout každého z nás, ať už jsme mladí či starší. I těhotné ženy toto nepříjemné období často postihuje ve vysokém stádiu těhotenství. Jestliže jste ale zdraví, v dobré kondici, nemělo by vás časté nebo dokonce každodenní pálení žáhy potkávat. V opačném případě je dobré jej řešit u lékaře.

Proč nás pálí žáha?

Pálení žáhy nebo nepříjemné vydatné říhání způsobuje zpětný tok neboli návrat nenatráveného jídla do jícnu. U zdravých lidí je potrava strávena a svěrač na spodním konci jícnu zabrání, aby se jídlo zpět do jícnu dostalo. Jestliže ale nefunguje, jak má, poznáme, co je pálení žáhy a žaludeční šťávy se vrátí a spolu s nimi i pálení na hrudi. Pyróza, jak zní odborný název pro pálení žáhy, je značně nepříjemná.

Příznaky pálení žáhy

Obtíže jsou u většiny osob velmi podobné a patří k nim zmíněná bolest či pálení za hrudní kostí, návrat jídla a žaludečních šťáv do jícnu, hořkokyselá chuť v ústech, pocity na zvracení, časté říhání, pocit plnosti žaludku až nevolnost, dokonce také chrapot, protože žaludeční šťávy mohou dráždit hlasivky.

Stravujte se tak, aby vás žáha nepálila

K pálení žáhy dochází např. tehdy, když kombinujeme nesprávné stravování, složení jídelníčku a jako třešinku na dortu přidáme stres. Dalším důvodem je dlouhodobé užívání určitých léků.

Jsou potraviny, které pálení žáhy vyvolávají či zhoršují. Jsou to těžká jídla, kořeněná, tučná a smažená jídla, citrusy, káva, čaj, alkohol všeobecně, také čokoláda či rajčata, česnek, cibule, reflux jícnu, těhotenství, Helicobacter pylori, léky a stres.

Abyste se pálení žáhy zbavili, je dobré dodržovat vhodnou dietu. Nejíst výše uvedené potraviny a nápoje, naopak dopřávat si vyváženou lehce stravitelnou a zdravou stravu, pít dost vody bez bublinek či bylinné čaje, posadit se, protože sed je úlevová pozice, jíst po malých porcích a pomalu, příp. zhubnout a přestat kouřit.

Pomáhá také po jídle vypít skleničku vody s citronem, citronovou šťávu či žvýkat žvýkačky nebo žvýkací pryskyřici Masticha, o níž se můžete dočíst u Masticlife. Do jídelníčku přidejte probiotika a hořčík.

Dieta většinou pomůže. Pokud by se tak nestalo, vyhledejte lékařskou pomoc.

Nejnovější články

Proč při mediaci není důležitý viník celé situace

Někteří klienti na mediaci přichází s tím, že chtějí mediátora přesvědčit o viníkovi celé situace. Pravdou ovšem zůstává, že pro mediaci není určení viníka...

Další články autora