Jak naučit děti, aby se samy oblékaly?

Sám se obléct je jednou z prvních důležitých činností, které byste měli vaše dítě naučit. První pokusy mohou začít velmi brzo, úspěchy se ale často dostaví až mezi druhým a třetím rokem. Nicméně až vaše dítě nastoupí do školky, bude se očekávat, že oblékání aspoň částečně zvládne samo.

Dejte dítěti prostor

Mnozí rodiče si stále stěžují, že je jejich dítě pomalé, nesamostatné a nic neumí. Když se ale podíváte na to, jak s dítětem jednají, je vám hned jasné, odkud vítr vane. Očekáváte-li od vašeho potomka samostatnost, musíte mu dát prostor ji získat. A co to znamená? Třeba mu dovolit si ve dvou letech dvacet minut sundávat a nandávat ponožky, nabízet mu možnost zkoušet věci sám, rozvíjet jeho chuť do učení. Zkrátka si dejte na ranní oblékání více času a dovolte dítěti, aby se aspoň pokusilo své dětské oblečení navléknout na sebe samo.

Buďte trpěliví

Zapomeňte na hlášky typu „Dělej!“, „Tobě to zase trvá!“ či „Dej to sem, raději tě obleču sám“. Ano, je to náročné a často nekonečné, ale musíte vyvinout velkou míru trpělivosti, empatie a podpory. Pokud víte, že je to pro vás náročné, trénujte to postupně. Ideálně třeba ráno dítěti nachystejte jeho hromádku oblečení a vydejte se dělat něco jiného, abyste dítě zbytečně nestresovali a netlačili na něj.

Volte vhodné oblečení

Vyvarujte se všeho oblečení po děti, které se špatně a složitě obléká. Příkladem mohou být šatičky se zapínáním vzadu, svetry na knoflíky nebo třeba boty s tkaničkami. Skvělým tipem je také dávat dítěti spíše oblečení o číslo větší, je volnější a oblékání i svlékání jde tak mnohem lépe.

Přizpůsobte dětský šatník

Chcete-li povznést dětskou samostatnost na vyšší stupeň, naučte dítě, aby si oblečení i samo vybralo a nachystalo. Stačí mu dát šuplíky s oblečení do odpovídající výšky, naučit ho, kde co má, a udržovat ve věcech pořádek, aby dítě vždy našlo na stejném místě, co potřebuje.

Nejnovější články

Na základě těchto 4 důležitých věcí vás lidé hodnotí...

Téměř ihned, co lidé poznají nějakého nového člověka, jej hned analyzují a hodnotí. Všímají si detailů, na jejichž základě si utvářejí názor. Možná se...

Další články autora