Podle posledních průzkumů je naprosto jasné, že v České republice investuje téměř polovina ekonomicky aktivních obyvatel. Mezi nejoblíbenější produkty samozřejmě patří fyzické zlato. Je to dobrá volba, nebo na něj máte raději zapomenout?
Diverzifikace portfolia
Jako první je nutné zmínit, že investiční zlato by nikdy nemělo tvořit většinu vašeho portfolia. Tento drahý kov je považovaný za velmi bezpečný doplněk, který vás dokáže v určitých situacích ochránit (povíme si později). Odborníci doporučují, aby zastupoval okolo 10–15 % z hodnoty portfolia.
V dobách ekonomické pohody totiž neroste tolik jako jiné produkty. Akciová ETF, určité dluhopisové fondy i jednotlivé akcie mívají znatelně lepší výkonnost. Proč byste se tedy měli vlastně zajímat o zlato?
Odpovědí jsou doby krizí. V časech válek, pandemií, inflace i dalších katastrof klesají ceny výše zmíněných instrumentů klidně o desítky % (někdy až o 50 %). To ovšem neplatí pro zlato. Drahý kov naopak v dobách nejistoty výrazně roste. Slouží tudíž jako vyvážení zbytku portfolia a snižuje dopady ekonomických potíží.
Menší volatilita
Zlato je také o mnohem méně volatilní než akciová ETF, akcie, dluhopisy, kryptoměny…
Pokud se tedy blíží konec vašeho investičního období, rozhodně můžete odprodat část akcií a získané peníze vložit do zlata. Vyhnete se tak riziku hlubokých propadů přesně v okamžik, kdy byste rádi vybrali peníze a použili je například na koupi domu, důchod nebo zajištění dětí.
Krásné zhodnocení
Možná si říkáte, že zlato je mrtvé a slouží pouze jako sběratelský předmět pro staré lidi. Dostupné grafy jeho výkonnosti říkají přesný opak.
Za poslední rok si žlutý kov připsal 14 %. Za posledních pět let 61 %. Za posledních sedm let 80 % a posledních osmnáct let 400 %! Jak vidíte, má se čím chlubit.
Minulé výnosy samozřejmě nejsou zárukou budoucích výnosů. V případě zlata je však nutné poznamenat, že jeho zásoby na světě rychle ubývají, zatímco poptávka strmě roste. Přece jen ho nakupují banky, státy, miliony investorů po celém světě i průmyslová odvětví.
Díky tomu vás potěší téměř okamžitou likviditou. Pokud vlastníte označené slitky, v mžiku najdete kupce a obdržíte finance.
Velkým lákadlem je osvobození zlata od daně z přidané hodnoty. Při zpětném odprodeji (nákup a prodej stejnému subjektu) dokonce neplatíte ani daň ze zisku. Nechcete odevzdávat peníze státu? Pak jste na správné adrese.
Jaké zlato kupovat?
Jste průměrný pracující, případně podnikatel? Pak zapomeňte na jakési sběratelské kusy, numismatiku a další složitosti. Vy zkrátka chcete nakoupit, držet a prodat. Nemáme pravdu?
V tomto ohledu jsou nejlepší volbou ověřené zlaté slitky ze Švýcarska. Většinu z nich k nám dováží známá rafinérie Argor-Heraeus. Proč právě ty?
Na jejich zadní straně totiž najdete jedinečný a nezfalšovatelný hologram. Podobná technologie se používá například u bankovek a cestovních pasů vyspělých států. Kdykoliv tak případnému kupci prokážete ryzost a původ konkrétních slitků.
V našich končinách je výhodně nakoupíte u oblíbeného e-shopu Zlatovna.cz. V mžiku si budete moci objednat gramové, dvougramové, pětigramové, desetigramové, ale klidně i půlkilové a kilové slitky.
Mrkněte na webové stránky e-shopu pod odkazem na začátku článku a uvidíte sami.
Přikupujte postupně
V případě zlata je dobré dodržovat strategii postupného přikupování. Zkrátka a dobře si každý rok určíte několik příležitostí, během nichž dokoupíte slitek podle aktuálních možností. Tento postup opakujte po střednědobý až dlouhodobý horizont. Za nějaký čas si vybudujete opravdu záviděníhodný kapitál.
https://qmagazin.cz/diskretni-nakup-erotickych-pomucek-pres-internet/
https://azplus.cz/nutnost-dolozeni-geometrickeho-planu-pri-zmene-v-katastru-nemovitosti/
https://linkboard.cz/nejvice-penez-davame-na-bydleni-ale-dokazeme-si-i-neco-usporit/